To nieprawda, że Inwestor musi być zakładnikiem oferentów. Dobrze napisana SWZ przynosi odpowiednie efekty – Inwestor otrzymuje to co sobie wymarzył za rozsądne pieniądze.

Image

Inwestor rządzi w przetargu

Transkrypcja podcastu “Inwestor rządzi w przetargu”

Czyje zdanie jest decydujące? Kto rządzi w inwestycji? Architekt, wykonawca, czy może inspektor nadzoru?

W inwestycji powinien rządzić inwestor. To nie prawda, że inwestor musi by zakładnikiem oferentów. Dobrze napisane SWZ przynosi odpowiednie efekty. Inwestor otrzymuje to co sobie zaplanował za rozsądne pieniądze.

Czy zatem inwestor jest pozostawiony sam sobie? Często spotykamy się, że większość wydatków zostaje zrealizowana końcem roku. Na czym polega tzw. “pułapka końca roku”?

To jest świetne pytanie. “Pułapka końca roku” , “pułapka daty” to bardzo często występujące zjawisko. Można się jednak przed nim obronić. Trzeba tak zaplanować finansowanie aby nie być zakładnikiem daty. Na rynku bardzo często mamy do czynienia z takim zjawiskiem, że im bliżej końca roku tym skłonność dostawcy do dostarczania produktów niezgodnych z SWZ rośnie. Jeżeli masz dobrze zaplanowane finansowanie, możesz odmówić przyjęcia niewłaściwego towaru a nawet zerwać umowę.

Czyli dobrze napisany SWZ sprawi, że prawo będzie po mojej stronie?

Dokładnie tak

Posłuchaj także innych podcastów: