Często słyszymy od klientów: czy możesz mi polecić dobrego architekta? Potrzebuję, żeby ktoś ogarnął mi wnętrze i poukładał wszystko tak, jak będzie docelowo wyglądało. Jedną z częstych pułapek myślenia inwestorów jest niewiedza, czym tak naprawdę zajmują się różni specjaliści w ramach realizacji projektu. Czy architekt to to samo co wnętrzarz? Wysłuchaj krótkiego podcastu.

Image

Architekt czy wnętrzarz?

Transkrypcja podcastu “Architekt czy wnętrzarz?”

Dobry projekt to podstawa każdej inwestycji. Ale jak zaplanować przedsięwzięcie związane z urządzeniem wnętrza? Czy możesz mi polecić jakiegoś architekta?

Przede wszystkim architekt to nie wnętrzarz. 90% architektów przygotowujących projekty wnętrz to architekci budowlani. Robią dobre rysunki techniczne, ale traktują wyposażenie jak ściany budynku, czy też fundamenty. Tu się skróci, tam się wydłuży, tu się dotnie. Wrysowują często meble metalowe o nietypowych wymiarach, nie mając świadomości, że wykonanie nietypowego metalowego mebla to skomplikowana i kosztowna sprawa. Podobnie wygląda sprawa z meblami drewnianymi, choć tutaj wykonanie nietypowego mebla drewnianego jest sprawą nieco prostszą. Na pierwszy rzut oka taki projekt wygląda sensownie. Wszystko ładnie porozmieszczane, zachowane ciągi komunikacyjne, ale problem pojawia się w momencie, kiedy trzeba stworzyć opis przedmiotu zamówienia. Źle wykonany OPZ to albo mnóstwo pytań od oferentów, co wydłuża procedurę przetargową, albo pole do sporu z wykonawcą, który może traktować zapisy bardzo literalnie i wszystkie niedopowiedzenia będzie interpretował na swoją korzyść z fatalnym skutkiem dla efekty końcowego no i dla zamawiającego. Architekci budowlani często biorą katalogi z półki i wpisują do projektu wyposażenie, które im się podoba bez zważania na możliwości finansowe zamawiającego i na jego rzeczywiste potrzeby i gusta. Często zdarza się, że w ogóle lub mało rozmawiają z użytkownikiem.

Czyli polecasz projektanta wnętrz?

Tak. Zdecydowanie polecam zatrudnianie projektanta wnętrz. Zamawiający zyska dobry projekt, a oszczędzi sporo nerwów.

Posłuchaj także innych podcastów: