Jak prawidłowo zrealizować zamówienie na roboty budowlane z wyposażeniem wnętrza w nowoczesne meble?

Image

Nie wrzucaj wszystkiego do jednego worka

Transkrypcja podcastu “Nie wrzucaj wszystkiego do jednego worka”

Często w przetargu jest zamawiana robota budowlana łącznie z dostawą mebli. W takich przetargach startują potem wyłącznie firmy budowlane traktujące wyposażenie jako uciążliwy, mało istotny dodatek.

Jeżeli tylko możesz nie powierzaj wyposażenia firmom budowlanym. Kupisz je wtedy drożej niż od firmy wyposażeniowej bo budowlańcy doliczą swoją marżę. Albo możesz dostać wyposażenie niskiej jakości bo budowlańcy będą “darli skórę” ze wszystkich swoich podwykonawców, co jest niestety powszechną praktyką. Wiesz, że firmy budowlane najczęściej składają zapytanie do firm wyposażeniowych na dwa trzy dni przed przetargiem? Ponieważ uważają, że w skali całej budowy, czy remontu wyposażenie to drobna sprawa, drobna kwota. Ale to twój kręgosłup będzie później ponosił tego konsekwencje.

Czy zatem dzielenie zamówienia nie rodzi ryzyka?

Nie przesadzaj z dzieleniem zamówień. Jedna firma potrafi dostarczyć i biurka i szafy, fotele, rolety, czy też wykładziny. Gdy zbyt podzielisz dostawy, będzie problem z koordynacją dostaw i jednością wzorniczą. Jeżeli masz projekt to nie majstruj przy nim samodzielnie. Nie musisz się na wszystkim znać. Zamienisz “i” na “lub” i możesz dostać zupełnie inne wyposażenie niż chciałeś.

O czym zatem musimy pamiętać?

Nie bój się nowych rozwiązań. To, że siedziałeś całe życie przy biurku długości 120 cm nie znaczy, że teraz nie możesz siedzieć przy biurku długości 180 cm. Pamiętaj, że kupujesz wyposażenie na lata. Jeżeli teraz kupisz sprzęt stary wzorniczo i mało nowoczesny to za dwa trzy lata twoje biuro będzie wyglądało jak skansen. Nie wzbraniaj się przed szerokimi konsultacjami. Oczywiście jeszcze taki się taki nie narodził co by wszystkim dogodził, ale im więcej będzie projektant wiedział o waszych potrzebach tym lepszy będzie efekt końcowy.